O mnie

Imię: Sylwia
Hobby: Dietetyka i zdrowe żywienie
Dlaczego ten blog?: Eco-Vital, firma, w której pracuję, zaproponowała mi prowadzenie bloga na temat, który od długiego czasu jest moją pasją i przedmiotem studiów. Chciałabym zarazić moich czytelników miłością do własnego ciała i pasją dbania o siebie w dzień i w nocy, dzięki odpowiedniemu stylowi życia i zrównoważonej, pełnowartościowej diecie.
Kontakt: sylwiawimmer@gmail.com
Obsługiwane przez usługę Blogger.
Sylwia Wimmer On wtorek, 3 grudnia 2013

Witaminy, suplementy diety i odżywki. Któż z nas nie miał do czynienia z syntetycznymi odpowiednikami niezbędnych nam do życia środków? Często wierzymy w ich nieograniczoną moc, nie zastanawiając się nad rzeczywistymi konsekwencjami ich zażywania. Pod obietnicami składanymi przez producentów i dystrybutorów kryją się jednak nieznane nam wszystkim fakty, którym postanowiłam poświęcić dzisiejszy wpis. 

Eco Vital praca

Każdy lekarz stwierdzi, że witaminy najlepiej jest przyjmować w naturalnej formie. Środki chemiczne o podobnym działaniu cieszą się jednak coraz większą popularnością, głównie ze względu na oswojenie ludzi z wszelkiego rodzaju pigułkami. Chorujemy coraz częściej i zazwyczaj nie podejmujemy domowych metod leczenia, licząc na skuteczność leków zalecanych nam przez specjalistów. Nie widzimy więc nic złego w przyjmowaniu witaminy C w formie tabletek. Tymczasem nie powinniśmy się oszukiwać. Przedawkowanie czy niedobór istotnych dla działania organizmu substancji stały się najmniejszym problemem. Im bliżej źródła dolegliwości się znajdujemy, tym łatwiej zniechęcić się do wszelkich suplementów. Bardzo często mamy do czynienia z lekami, a nie ze środkami zawierającymi zbiór najważniejszych witamin. Środki te oddziałują na odczuwane przez nas objawy, ignorując przyczyny. Dolegliwości, których doświadczamy, świadczą jednak o podjęciu przez organizm walki z chorobą. Nie znamy jej źródła, ale wiemy, że nasze siły obronne zostały postawione w stan pogotowia i są zdeterminowane do przeciwdziałania zagrożeniom. Maskując te objawy, stajemy się nieświadomi drzemiącego w nas niebezpieczeństwa. 

Eco Vital przedstawiciel handlowy

Najczęściej kupujemy określone środki, mając nadzieję, że dzięki nim nasza codzienna dieta przyniesie większe skutki. Faktem jest, że witamina C skutecznie obniża poziom złego cholesterolu, zwanego LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości). Lipoproteiny transportują cholesterol z wątroby do komórek, gdzie bierze on udział w ważnych procesach. W przypadku nadmiaru może się to jednak skończyć chorobą serca, ponieważ jego złogi powodują zwężanie się tętnic. Bywa tak, że wzrost poziomu związków cholesterolowych we krwi jest zdeterminowany wzmożoną walką z dokuczającym nam schorzeniem. W naszym organizmie występują w zbyt dużych ilościach toksyny, z którymi nie potrafi sobie poradzić układ wydalniczy. Następuje tzw. toksemia. Cholesterol LDL wpływa na likwidację wolnych rodników, które stanowią niszczycielską siłę w naszym wnętrzu, porównywaną przez dietetyków do słonia cierpiącego na ADHD. 

Eco Vital praca

Statystyki mówią, że co piąty importowany preparat witaminowy dostępny w Polsce nie spełnia pożądanych norm, a w przypadku 3% z nich stwierdzone zostało przekroczenie dopuszczalnej dawki metali ciężkich. Nie trzeba ich nawet rejestrować, stąd dość szybko zostają dopuszczone do użytku. Obowiązkiem urzędników jest oczywiście zbadanie nieszkodliwości takiego specyfiku. Niekoniecznie muszą jednak sprawdzać, czy lek faktycznie działa. Koniec końców kupujemy gotowy preparat w aptece i faszerujemy się mnóstwem substancji, których nie potrzebujemy. Co najlepiej zrobić? Pójść do lekarza rodzinnego, który stwierdzi niedobór konkretnej witaminy i zaleci nam odpowiednie dawki. Nie warto narażać swojego zdrowia na szwank naiwnie wierząc, że wszystko, co zawiera witaminy, ma na nas zbawienny wpływ.

{ 2 komentarze... read them below or Comment }

  1. Dzięki za wnikliwe zbadanie tematu i przedstawienie go nam. Instynktownie od kilku lat nie nadużywam tego typu preparatów. Wolę witaminy naturalne. Zresztą mam bardzo mądrą panią doktor pierwszego kontaktu, która nie zaleca i tłumaczy, dlaczego naturalne witaminy są lepsze. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taka pani doktor to skarb. Sama trafiałam na różnych lekarzy :).

      Usuń