O mnie

Imię: Sylwia
Hobby: Dietetyka i zdrowe żywienie
Dlaczego ten blog?: Eco-Vital, firma, w której pracuję, zaproponowała mi prowadzenie bloga na temat, który od długiego czasu jest moją pasją i przedmiotem studiów. Chciałabym zarazić moich czytelników miłością do własnego ciała i pasją dbania o siebie w dzień i w nocy, dzięki odpowiedniemu stylowi życia i zrównoważonej, pełnowartościowej diecie.
Kontakt: sylwiawimmer@gmail.com
Obsługiwane przez usługę Blogger.
Unknown On piątek, 12 lipca 2013

Na przekór nazwie naszego bloga, pierwszy merytoryczny post będzie traktował o cukrze.
Nie od dziś wiadomo, że cukier nie jest mile widzianym składnikiem diety. Niestety dzisiaj mamy z nim do czynienia w niemalże każdym produkcie, począwszy od napojów, przez pieczywo, na słodyczach skończywszy. Cukier uwielbiają dzieci i dorośli. W Stanach Zjednoczonych powstają programy, które mają na celu ograniczenie sprzedaży słodyczy dzieciom i wprowadzenia całkowitego zakazu ich sprzedaży w sklepikach szkolnych. Wśród naukowców podnoszą się głosy, że cukier uzależnia bardziej niż najsilniejsze narkotyki.




Skąd bierze się cukier w naszej diecie?

Polak zjada średnio 42 kilogramy cukru rocznie. Tak zwane cukry dodane (np. glukoza, fruktoza i sacharoza) są obecne niemal we wszystkich produktach. Nasz organizm przywykł do cukru i coraz bardziej go pożąda. Często spożywamy cukier nie będąc tego świadomym. Producenci słodkich napojów gazowanych posuwają się do paskudnych podstępów, aby sprzedać jak najwięcej swoich produktów. Napoje te zawierają sporo soli, aby zwiększyć pragnienie oraz substancje przeczyszczające i moczopędne. Smak soli można ukryć jedynie za pomocą gigantycznej dawki cukru. Poza tym wielu z nas nie wyobraża sobie obiadu bez deseru bądź innej przekąski niż baton z karmelem i czekoladą. Przechodząc przez różnego rodzaju diety, największym problemem dla większości z nas jest zrezygnowanie ze słodkości. 


Dlaczego zatem uwielbiany przez nas cukier jest tak szkodliwy?

W przypadku cukru nie zawartość kaloryczna stanowi główny problem. Problem polega na tym, że cukier jest sam z siebie „trucizną”. Chodzi o to, w jaki sposób nasz organizm go przyswaja. Inne związki np. glukoza z chleba czy ziemniaków podlega metabolizmowi w każdej komórce naszego ciała, cukier jest przetwarzany głównie w wątrobie. Tak jak alkohol, który jest sfermentowanym cukrem. Przez to wątroba jest zbyt obciążana, co może wywołać jej otłuszczenie.




Komentarz

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments